Jak się nauczyć, kiedy nic nie wchodzi mi do głowy? – to pytanie zadaje sobie większość uczniów. Pobieranie nauki w szkole, jest jednym z etapów ludzkiego życia, który niejednemu sprawia trudności. Jeśli chcesz uczyć się efektywniej, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które sprawią, że nauka stanie się przyjemnością, a efekty będą szybciej widoczne.
Po pierwsze motywacja
Człowiek, który nie wyznacza sobie celów do osiągnięcia, nie ma w sobie siły do walki o każde małe zwycięstwo, jakim może być nawet zaliczenie sprawdzianu. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć w życiu? Kim być? Gdzie pracować i mieszkać? Marzenia pchają nas do przodu, więc gdy jasno określisz sobie, że w 2028 roku zostaniesz magistrem farmacji, będziesz miał w sobie więcej motywacji do ślęczenia nad książkami. Efektywna nauka głównie zależy od naszego nastawienia. W momencie, gdy nie lubisz sobie stawiać takich dalekich celów, jak ukończenie wymarzonych studiów, skoncentruj się na tym co tu i teraz. Wymyśl system nagród. Przykładowo: postanów sobie, że nie obejrzysz wyczekiwanego odcinka serialu, dopóki nie nauczysz się na sprawdzian, lub obiecaj sobie, że po skończonej nauce, pójdziesz do sklepu po paczkę chipsów.
Zanim zaczniesz się uczyć, poznaj siebie
Każdy z nas ma inaczej wyczulone zmysły. Twoja nauka zacznie przynosić lepsze efekty, kiedy dobierzesz do siebie odpowiednie metody. Może właśnie Tobie, uczenie się z notatek jest męczące, a szybko zapamiętasz informacje, kiedy wysłuchasz krótkiego wykładu? W internecie jest dostępnych wiele materiałów do nauki: słuchowisk, wykładów, stron z zadaniami itd. Korzystając jednak z zasobów internetu rób to rozsądnie, nie wszystko bowiem może okazać się zgodne z prawdą. Najlepiej skonsultuj się ze swoim nauczycielem, w celu zweryfikowania danej strony lub kanału. Odpowiednie metody nauczania dobierzesz do siebie w momencie, gdy dowiesz, czy jesteś wzrokowcem, czy słuchowcem.
Rady dla słuchowców
Kiedy odkryjesz, że dzięki słuchowi zapamiętujesz najwięcej i najlepiej, pierwszym krokiem, który powinieneś zrobić to bardziej skupiać się na lekcji w szkole. W domu dla utrwalenia, warto włączyć sobie np. vlog na dany ten temat. Możesz również samemu sobie czytać podręcznik na głos, oczywiście powtarzając wszystkie informacje kilka razy.
Rady dla wzrokowców
Jeśli należysz do grupy ludzi, zapamiętujących informacje w ten sposób, od razu powinieneś zaopatrzyć się w zestaw zakreślaczy i kolorowych długopisów. Następnym razem sporządzając notatki, zadbaj o to, aby były one przejrzyste i kolorowe. Warto także zapoznać się z metodami notowania, np. mapą myśli. Dzięki oryginalności notatek, przechowywane w głowie “zdjęcia” zeszytów, będą klarowniejsze.
Metody uniwersalne
Poza wymienionymi wyżej metodami nauki, istnieje jeszcze kilka, które mogą być przydatne wzrokowcom jak i słuchowcom. Należy do nich np. tworzenie rymowanek, wierszyków, czy piosenek. Ciekawą metodą jest pałac myśli, a także spacerowanie w myślach.
Nie zapomnij o przerwach!
Efektywna nauka robotechnics.eu nie polega na bezustannym siedzeniu w książkach, a mądrym rozplanowaniu czasu. Mózg, będzie lepiej myślał w momencie, kiedy co 20 minut odejdziesz od biurka, rozprostujesz się i dasz odpocząć chwilę oczom. Zamęczanie się nad książkami przez 3 godziny na niewiele się zda.
Zapamiętaj, że aby uczyć się efektywnie, musisz zachowywać 4 zasady: wyznaczaj cele, poznaj swoje predyspozycje, dobierz odpowiednie do siebie metody i rób przerwy. Wiedza o tym jak się uczyć, jest niezwykle przydatna, a już niedługo, po wdrożeniu tych zasad, sam się o tym przekonasz.