Tańce standardowe, określane też jako tańce klasyczne, są prezentowane na międzynarodowych turniejach tańców towarzyskich. Wyróżnia się wśród nich najczęściej walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot oraz quickstep. Tańce te mają dynamiczny, a jednocześnie wyważony charakter. Duże znaczenie ma odpowiednia technika, wymagająca długiego treningu. W tańcach klasycznych uwagę przykuwają także stroje. Kobiety ubrane są w długie, eleganckie i rozłożyste suknie oraz buty na obcasie. Mężczyźni najczęściej zakładają frak i lakierki. Tańce standardowe wymagają też odpowiedniego przekazu emocjonalnego.
Europejskie tańce standardowe
Walc to niezwykle romantyczny styl tańca. Podstawowe figury, występujące w jego choreografii, opierają się na ruchu po linii ukośnej. W walcu duże znaczenie ma lekkość i łatwość poruszania się tancerzy dookoła parkietu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Obserwatorzy tego tańca mają wrażenie falowania pary na parkiecie. Walc angielski pełen jest prostych i rytmicznych ruchów oraz obrotów. Jego tempo jest wolne. Istotnym elementem tańca jest sposób trzymania, czyli tzw. rama. Ciała tancerzy powinny tworzyć idealne linie, a prawidłowa postawa musi być utrzymana w ciągu trwania całego tańca. Walc wiedeński jest dwa razy szybszy niż walc angielski. Wyróżnia go równy i wirujący ruch. Ten rodzaj tańca nie posiada wielu figur, jest za to niezwykle elegancki i płynny. Tańczony jest płasko, czyli obraz unoszenia i opadania jest w nim bardzo delikatny. Walc wiedeński jest starszy niż walc angielski. Oba rodzaje walca europejskiego uznawane są za pierwsze tańce salonowe.
Pozaeuropejskie tańce klasyczne
Tango pochodzi z Buenos Aires w Argentynie. Ma kilka odmian, które różnią się m.in. figurami, np. tango argentyńskie, tango amerykańskie czy tango fińskie. Ten rodzaj tańca bywa czasem porównywany z kłótnią małżonków. Charakteryzuje się mocnym trzymaniem i gwałtowną dramaturgią, wyrażona przez zmiany kierunków i obrotów, a także szybkie ruchy głowy. Foxtrot z kolei pochodzi z Ameryki. Charakterystyczne są w nim tzw. kroki kłusujące, przypominające skradającego się lisa. Ten taniec składa się zarówno z kroków wolnych, jak i szybkich. Rytm kroków foxtrota można określić jako: wolno, wolno, szybko, szybko. Quickstep wywodzi się z Ameryki. Należy do tańców swingowych. Wyróżnia się licznymi podskokami, a także wykopami nóg. Para tancerzy stwarza wrażenie, jakby unosiła się nad parkietem. Wykonywane profesjonalnie tańce klasyczne są imponującym widowiskiem na współczesnych parkietach.