Dbałość o gitarę powinna leżeć w interesie każdego jej posiadacza. Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to przechowywanie instrumentu. Gitarę powinno trzymać się w pokrowcu lub futerale. Ten drugi przyda się zwłaszcza wtedy, gdy dużo podróżujemy. Pozwoli on uniknąć przypadkowych uszkodzeń mechanicznych w trasie.
Na co dzień dobrze jest wieszać gitarę na ścianie – za pomocą specjalnych wieszaków. Utrudni to dostęp do niej najmłodszym, ciekawskim domownikom, a także uniemożliwi jej zniszczenie przez zwierzęta domowe. Gitarę należy czyścić z kurzu i innych zabrudzeń – najlepiej suchą szmatką lub przy użyciu specjalnego, przeznaczonego do tego celu płynu.
O przechowywaniu gitary raz jeszcze
Należy wystrzegać się opierania gitary o ścianę czy inne przedmioty. Może to spowodować jej uszkodzenie – np. złamanie główki. Gdyby z jakichś względów doszło do podobnego zdarzenia, powinno się zaniechać prób samodzielnej naprawy instrumentu. W takich sytuacjach z odsieczą przychodzi niezastąpiony lutnik Warszawa.
Pamiętajmy też, że drewniane instrumenty wymagają specjalnego traktowania – nie mogą być narażone na działanie wysokich temperatur. Źle na ich stan wpływa suche powietrze, dlatego warto odpowiednio je nawilżać. Po zimowej podróży z gitarą nie zaleca się gry na niej bezpośrednio po wejściu do nagrzanego pomieszczenia.
Pielęgnacja gitary – podstawowe zasady
Jedną z podstawowych zasad pielęgnacji jest to, by nie dotykać gitary brudnymi rękoma. Pozwoli to uniknąć osiadania zanieczyszczeń na podstrunnicy i zachować na dłużej dobre brzmienie strun. Nie oznacza to jednak, że każdorazowe mycie rąk przed przystąpieniem do gry, uchroni nas przed wymianą strun.
Nie istnieją żadne wytyczne, które pozwoliłyby uniknąć okresowych wizyt w pracowni lutniczej. Tę warto odwiedzić, gdy instrument źle stroi, jego podzespoły wymagają wymiany albo – co gorsze – uległ zniszczeniu (bo np. nie został umieszczony w statywie). Jeśli nie masz możliwości stawić się osobiście w serwisie, skorzystaj z Safety Box od Luthier.