Polskie znaczki warte fortunę

Czasami można usłyszeć o znaczkach osiągających niebotyczne ceny na aukcjach. Zazwyczaj jednak są to znaczki zagraniczne, na przykład brytyjskie lub nawet z okresu kolonii brytyjskich.
Przy czym trzeba zaznaczyć jedną rzecz. Najdroższe polskie znaczki to przy nich również niebywała gratka. Zwłaszcza, że niektóre są wymieniane jako jedne z najdroższych znaczków na świecie.

Najdroższy polski znaczek pocztowy

Ile może być wart najdroższy polski znaczek pocztowy? Według danych z 2014 roku 10-koronówka z wydania krakowskiego z 1919, sygnowana charakterystycznym czarnym nadrukiem “Poczta Polska” warta jest… Pół miliona złotych. Jego cena determinowana jest między innymi przez ilość. Seria tych znaczków liczyła sobie 440 egzemplarzy w 1919 roku. Obecnie szacuje się zachowanie kilku.

Najstarszy znaczek pocztowy z ziem polskich

Najstarszy znaczek z ziem polskich powstał podczas okresu zaborów. Dokładniej 1 stycznia 1860 roku. Został wydany na terenie Kongresówki, czyli Królestwa Polskiego pod rządami rosyjskiego cara.
Przedstawiał dwugłowego orła rosyjskiego z ledwo widocznym Orłem Białym na piersi oraz posiadał polski napis. “Za łót kop.10”. Oznaczał, że znaczek kosztował 10 kopiejek i uprawniał do wysłania listu o wadze do pół łuta na terenie Królestwa Polskiego i Rosji.
Znaczek został wycofany w kwietniu 1865 roku. Dokonano wtedy likwidacji autonomii Królestwa Polskiego. Znaczki w większej mierze zostały zniszczone.
W 2018 roku egzemplarz tego znaczka osiągnął cenę 150 tysięcy złotych.

Najcenniejszy znaczek z PRL-u

Znaczki pocztowe z PRL-u charakteryzują się słabej jakości papierem i produkcją masową. Dlatego jeszcze ważniejszy jest fakt istnienie tak zwanej “odwrótki bokserów”.
Jest to jedna z najbardziej cenionych wśród polskich znaczków pomyłka drukarska.
“Odwrótka bokserów” przedstawia dwóch walczących mężczyzn. Znaczek został wydrukowany w związku z Igrzyskami Olimpijskimi w Melbourne z 1956 roku. Jednak arkusz został odwrócony podczas druku.
W wyniku tej pomyłki napis “Poczta Polska” wraz z nominałem znaczka są do góry nogami względem postaci.
W takim stanie świat ujrzało 14 znaczków spośród jeden w całkiem dobrym stanie został sprzedany w 2009 roku za 60 tysięcy złotych.