Organizm ludzki to świetnie działający mechanizm, od którego możemy się wiele nauczyć. Podstawowym jego napędem i elementem konstrukcyjnym jest niepozorna substancja, o której często nie myślimy zbyt poważnie. Jakie znaczenie dla naszego ciała ma woda?
Źródło funkcjonowania, życia i urody? Ile wody w organizmie się znajduje?
Woda to podstawowy składnik wszystkich procesów życiowych w naszym ciele. Trudno się dziwić, gdyż stanowi nawet do 75% objętości naszych organizmów. W większej ilości występuje u najmłodszych, u dorosłych jej poziom zaczyna nieco spadać, żeby dojść do 50% u seniorów.
Niezmiernie ważne jest regularne dostarczanie jej w codziennych posiłkach, gdyż nie jesteśmy w stanie zbudować wodnego banku, do czerpania z niego w chwilach kryzysowych.
Nadmiar wody w naszym organizmie – skutki
W ludzkim organizmie zjawisko magazynowania wody jest związane z zaburzeniem równowagi elektrolitów i często jest przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości, jak opuchnięcie nóg, brzucha i twarzy, nagłym wzrostem wagi, a także zmęczeniem i apatią. Należy dbać zatem o odpowiedni poziom poszczególnych minerałów, zwłaszcza sodu, aby czuć się i wyglądać dobrze.