Sylwester w Polsce – zwyczaje

Noc sylwestrowa to wyjątkowa noc w roku. żegnamy stary rok i witamy nowy. Co dobrego nam przyniesie? Jakie są zwyczaje sylwestrowe w Polsce?

Było, minęło

Wspomnienia z tego roku należało spisać na kartce, a następnie spalić. Dotyczy to zwłaszcza złych wspomnień. Po co trzymać złe wspomnienia, skoro można symbolicznie się ich pozbyć?

Rybia łuska

W wigilię należało ususzyć łuskę karpia, a w Sylwestra włożyć ją do portfela. Rzekomo miała przyciągać bogactwo.

Lista postanowień

Pisanie postanowień to popularna tradycja nie tylko w Polsce. Schudnę, będę się lepiej odżywiać, rzucę palenie i inne tego typu slogany. Co z tego wyjdzie, to już inna sprawa.

Szykujmy się na nowe

Istnieje przesąd, by w Sylwestra ubrać sobie nową bieliznę i ubrania. Ma to gwarantować pomyślność u płci przeciwnej.

Impreza musi być

Stary rok należy godnie pożegnać, a nowy radośnie przywitać. W Polsce sporą popularnością cieszą się bale sylwestrowe, domówki, koncerty, czy też sylwester ze stacją telewizyjną, w zależności, co kto lubi. O północy gospodarz musiał otworzyć okno, aby uroczyście przywitać Nowy rok.

Poznaj imię męża

Panny powinny uważnie słuchać rozmów prowadzonych po północy. Pierwsze imię, jakie usłyszą, będzie imieniem ich męża.

Fajerwerki

Nowy rok witamy w Polsce z przytupem, o północy wypuszczając w powietrze fajerwerki we wszystkich możliwych kolorach. A jeśli sami ich nie wypuszczamy, to obserwujemy sąsiadów. Wiele miast organizuje wypuszczanie fajerwerków na rynku, choć przeważnie nieco wcześniej niż o północy.

Nie ma sprzątania w Sylwestra

To dość dawny i mało popularny zwyczaj. Kiedyś wierzono, że zamiatanie podłóg w Sylwetra groziło wymieceniem z domu szczęścia. Porządki należało zatem wykonać w inny dzień.

Jaki sylwester, taki cały rok

Rzekomo spędzenie tego dnia ma wpływ na to, jak będzie wyglądać nadchodzący rok. Zakończenie jednego roku skłania do refleksji, co udało się nam osiągnąć oraz do planowania. Jest też okazją przede wszystkim do dobrej zabawy.