Zabytki Malty. Co warto zobaczyć?

Osoby uwielbiające zwiedzanie i oglądanie historycznych pozostałości powinny być zachwycone tym wyspiarskim państwem położonym na Morzu Śródziemnym. Malta zabytki to jedno z tych miejsc, w których mnogość zabytków sprawia, że państwo jest pewnego rodzaju muzeum, w którym eksponaty znajduje się na każdym kroku i w każdym zakamarku wyspy. Nic w tym dziwnego, że entuzjaści różnych epok historycznych z tak wielką pasją eksplorują tą cudowną wyspę. Przemierzając miasto z turystycznym przewodnikiem w ręku można czasami odnieść wrażenie, że wyspa posiada znacznie więcej zabytków niż mieszkańców. Gdzie warto się udać?

Zabytki Maltańskie

Nie sposób pominąć Valletty, gdy w grę wchodzą zabytki wyspy. Stolica Malty posiada ponad trzysta zabytków rozsianych po całym mieście, których nie sposób obejrzeć jednego dnia. Warto również udać się do Paoli i zdecydować się na zwiedzanie Hypogeum Ħal Saflieni, czyli podziemnej budowli, której początki datuje się na 2500 r p.n.e. Co ciekawe, archeologom do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić, czemu tak naprawdę miała służyć pierwotnie ta niezwykła konstrukcja. Wiadomo, że w późniejszych okresach pełniła funkcję cmentarza.

Mnajdra

Amatorzy kultur starożytnych z pewnością nie powinni sobie odmawiać podróży na południową stronę wyspy. To właśnie na południu, w mieście Qrendi znajduje się kompleks trzech starożytnych świątyń, które funkcjonują pod jedną nazwą Mnajdra. Każda ze świątyń powstała w nieco innym okresie, choć wiadomo, że budowa rozpoczęła się już w 3600 r. p.n.e. Miejsce wyjątkowe i przesiąknięte niesamowitą aurą. Warto się tam udać i po prostu przespacerować po terenie, który od tak wielu lat zajmuje to miejsce. I choć teraz jest wyłącznie turystyczną atrakcją, to dla pierwotnych mieszkańców stanowiło dosyć istotną część życia duchowego.

Fortyfikacje i zabytkowe wieże

Malta to państwo wyspiarskie, które niemal zawsze musiało troszczyć się o ochronę własnych terenów. Z tego względu często można odnieść wrażenie, że wyspa jest w pełni ufortyfikowana. Fortyfikacje lub pozostałości po nich, można tutaj obserwować niemal wszędzie. Niektóre z nich zasługują jednak na nieco więcej uwagi. Wieża św. Lukiana powstawała w XVII wieku i była tworzona z myślą o obiekcie, w którym będzie można spokojnie obserwować horyzont i chronić się przed ewentualnymi najeźdźcami. Od 1925 roku znajduje się na Liście Zabytków. Sporym zainteresowaniem cieszy się także wieża św. Tomasza, która powstawała jeszcze w pierwszej połowie XVIII wieku, choć pamiętana jest przede wszystkim ze względu na to, że w okresie wojennym stanowiła miejsce, w którym przechowywano jeńców.